První rok na VŠEM

Včera jsem splnila poslední test a měla bych mít tímto hotové vše potřebné, pro první rok inženýrského studia na VŠEM. Moc jsem se studiu na blogu bohužel nevěnovala, ale říkala jsem si, že bych mohla sepsat zkušenosti s toutou soukromkou. Sama jsem totiž hledala co nejvíce zdrojů, když jsem se rozhodovala o studiu a nemohla jsem nic moc najít. Nejspíše to rozdělím nakonec do více článků, včetně porovnání státní a soukromé školy (VŠE a VŠEM), jelikož toho bude hodně co říct. V tomto článku bych pouze shrnula, co a jak jsem studovala a musela splnit.

Pokud neznáte zkratku VŠEM, jedná se o Vysokou školu ekonomie a managementu v Praze. Já zde studuji první ročník inženýrského studia Management firem se specializací Marketing a reklama, kterou budu mít ve druhé ročníku.

První rok studia jsem měla za úkol splnit několik bodů, abych ho mohla považovat za úspěšný.
1. splnit 9 základních předmětů
2. získat 18 kreditů za praktické aplikace (alias volitelné předměty)
3. napsat písemný výstup a odprezentovat ho
4. napsat jednu písemnou závěrečnou zkoušku (alias státnici)
5. splnit podmínky pro udržení cenové kategorie (studentské, aktivity, průměr do 2,0/splnění 50 % kreditů, 50% docházka)


Co se týče základních předmětů a výsledků, zde se můžete mrknout. Tohle jsou výsledné známky, kdy u některých předmětů mám body navíc za docházku, které vylepšují známku. Reálně ty body k ničemu nejsou, jelikož průměr se počítá stejně z těch základních známek. Měla bych tedy správně z ekonomiky, ekonomie a managementu za 2 a z marketingu za 3 (nedivte se, ten předmět je na téhle škole k mé smůle úplně postižený).
Všechny předměty byly, co se týče zajímavosti, tak poměrně na stejné úrovni. Takové nenadchne ani neurazí. Spíš záviselo na učiteli, co to učil. Nicméně poslední trimestr mě ale tedy bavil asi nejméně.

PA neboli volitelné předměty, jsem si zvolila následovné. Nutné je splnit 18 kreditů, já mám momentálně splněno 32, jelikož jsem si udělala i odbornou praxi v rozsahu 150 hodin, kterou musíme v průběhu studia splnit. Praktické aplikace jsou na naší škole asi ta nejlepší věc. Pokud zvolíte dobře, můžete se dostat k opravdu zajímavým a užitečným věcem.
V integrované komunikační kampani jsme například spolupracovali s firmou Dáme jídlo a v jejich centrále jsme jejich CEO přednášeli naše prezentace, které měly řešit reálný problém Dáme jídlo. Oni nám zase ukazovali jejich kampaně a podělili se i o reálné čísla.
Na interkulturní komunikaci byla nejlepší věc to, že jsme ve skupinách prezentovali chování v různých zemích a každá skupina vždycky přinesla tradiční jídla oné země! Líp jsem se snad nikdy nenajedla, tyhle hodiny jsme vážně milovali!
Mediální komunikace nebyla špatná. Napsala jsem díky ní článek o crossfitu, který mi náš gym i zveřejnil, a také jsme byli na prohlídce jednoho rozhlasového studia v Praze. 
Praktický marketing byl zajímavý, jelikož nám lektor předváděl skutečné případy a zakončením byla analýza online komunikace vybraného produktu/služby. 
Google Analytics byl absolutní propadák, jelikož jsme se vůbec nedostali k reálným věcem. Museli byste znát onoho učitele abyste pochopili, co se tam děje. To vysvětlit v krátkosti opravdu nejde. No a mezinárodní obchodní transakce byl trochu krok vedle, ale i to se stane.

Posuňme se k písemným pracím. Všichni tím hrozně straší a všichni mají hrozné problém se k tomu dokopat, jelikož není stanovený přesný termín odevzdání. Ale znáte mě. V lednu jsem to měla hotové. Vybrala jsem si téma krizová komunikace - přesněji příklady úspěšné a neúspěšní krizové komunikace. Hodnotila jsem zvládnutí krizové komunikace na Twitteru společností Adidas, Pepsi, Gitlab a Facebook. Moje práce se líbila, dostala jsem za ni jedničku a v dubnu jsem ji i zdárně odprezentovala před komisí, kdy mi pochválili můj přístup k praktické části. Všichni totiž dělají jen dotazníky a já měla hodnocení na základě komentářů uživatelů. Moje práce se mému vedoucímu dokonce tak líbila, že pracujeme na výtahu v angličtině, který by chtěl publikovat ve vědeckém časopise! 

Kvůli mé nejnižší cenové kategorii s vtipným názvem Stipendium jsem musela již letos splnit jednu ze dvou písemných psaných závěrečných zkoušek. Vybrala jsem si Ekonomiky a management, která obsahuje otázky z předmětů manažerská ekonomie, manažerská ekonomika, strategický management a systémy řízení. Měla jsem  40 otázek, učila jsem se na to kolem dvou týdnů (přes týden většinou jen ve vlaku, jelikož jsem pořád normálně trajdila práce-škola-tréninky). Ale dřina se vyplatila a napsala jsem test na 77 bodů. Měla jsem čtyři otázky a bohužel jedna mi moc nesedla, takže tam jsem právě ztratila hodně bodů. Ostatní jsem jinak měla skoro na plný počet.

No a nakonec studentské aktivity. Blíže je vysvětlím v článku o organizaci studia. Abych splnila limit 20 bodů uspořádala jsem jednu sportovní akci, kdy jsme šli s kamarády lézt na stěnu, dále jsem dostala body za účast na seznamováku (dvě mouchy jednou ranou!), za pomoc s novým chatbotem pomocí zasílaní xy dotazů a nakonec za pomoc při akci jiné studentky, kdy jsem vybírala oblečení. Druhou z podmínek udržení stipendia je mít buď průměr do 2, získat 50 % kreditů nebo mít 50% docházku. To bych měla stejně, i kdyby to podmínka nebyla. Ale tedy doufám, že mi všechno v pořádku uznají, protože kdyby ne, musela bych doplácat 20 tisíc. A to já kategoricky odmítám. Uvidíme...

Uf. Kilometrový článek a to jsem se snažila být stručná. Haha!

Komentáře

  1. To zní jako zajímavý systém. :) Hlavně, že tě škola baví a máš motivaci pokračovat dále, to je vždycky ten největší úspěch. Budu zvědavá i na srovnání s veřejnou VŠ...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No.. občas je to spíš na facku :D ale každá škola má něco. Ale rozhodně jsem tam mnohem spokojenější a přesně jak píšeš mám i motivaci :) Brzy už sem to srovnání hodím!

      Vymazat
  2. Na výškách je fascinující, jak každá funguje úplně, ale úplně jinak. :-D Takže díky za nahlédnutí do dalšího systému. Myslím, že kdybych o studiu této školy uvažovala, tak tyhle informace moc ocením.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jojo co vejška to něco jiného. Mě tedy deptají hlavně bakalářky a diplomky, když se inspiruju a každá má úúúplně jinou strukturu apod. Já si právě myslím, že to je poměrně užitečný článek, protože jsem opravdu nemohla najít žádný inside. A když už tak buď bylo všechno pozitivní nebo všechno negativní. Já se to snažím brát aspoň trochu objektivně.

      Vymazat

Okomentovat